Çocuk Cerrahisi, bebek ve 18 yaş altındaki çocukların doğumsal veya kazanılmış cerrahi hastalıklarıyla uğraşan bir anabilim dalıdır. İlgi alanı çocuklarda görülen baş-boyun bölgesi, göğüs boşluğu, karın boşluğu ve kasık bölgesini ilgilendiren cerrahi hastalıklardır.
Bebek ve çocukların fizyolojik gereksinimleri erişkinlerden, hatta farklı yaş dönemlerindeki çocuklarda birbirlerinden bile farklı olmaktadır. Ayrıca bir takım hastalıklar sadece çocukluk yaşlarına özgü olup yine erişkinlerden farklılık göstermektedirler. Bu nedenle 18 yaşın altındaki tüm çocuklar cerrahi bir sorunla karşı karşıya kaldıklarında mutlak devreye girecek ekibin çocuk cerrahisi ekibi olması uygun olacaktır.
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nca hastane dahilinde ayaktan ve yatarak sağlık hizmeti verilmektedir. Anabilim dalında hafta içi 5 gün ve cumartesi günleri ameliyathane işlemleri ile çakışmayacak şekilde randevulu olarak poliklinik hizmeti verilmektedir. Randevusuz başvuru durumunda da günlük program dahilinde hastalar geri çevrilmemektedir. Çocuk Acil Servisi’ne başvuran ve cerrahi müdahale gerektirebilecek hastalara da ayaktan veya yatarak sağlık hizmeti haftanın tüm günlerinde kesintisiz olarak verilmektedir.
Bölümde hastaların aynı gün eve gönderildiği günübirlik cerrahi girişimler (fıtık, inmemiş testis, sünnet gibi ürolojik ameliyatlar, lenf bezi biyopsisi, brankial artık, tiroglossal kanal kisti gibi baş boyun bölgesi ameliyatları vb),  birkaç gün yatışı gerektirebilen acil cerrahi girişimler (apandisit, bağırsak tıkanıklıkları gibi karın bölgesi ameliyatları, over veya testis torsiyonu gibi ürogenital bölge hastalıkları vb) ile planlanmış büyük cerrahi girişimler açık veya laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir.

       
Doç.Dr.Arzu PAMPAL
       
Detaylı Bilgi      
 

 

Copyright © All rights reserved. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı